Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhá plavba kolem světa – den třicátý šestý

Druhá plavba kolem světa – den třicátý šestý

 

6.týden, do konce zbývá 91 dnů

Čtvrtek 11.2.2016  - 6.týden

Trasa: Mauricius – Fremantle

Celý den na moři (23)

article preview

Druhá plavba kolem světa – den třicátý šestý

 

 

Zajímavosti z Wikipedie : První výprava Kryštofa Kolumba započala 3. srpna 1492, kdy Kryštof Kolumbus vyplul na svou první plavbu do domnělé Indie ze španělského přístavu Palos de la Frontera se třemi loděmi - Niña, Pinta a Santa Maria (nikdy nebyly oficiálně pojmenovány). Patřily muži jménem Juan de la Cosa (španělský kartograf, dobyvatel a objevitel) a bratrům Pintónům (mořeplavcům a objevitelům). První Kolumbovou zastávkou byly Kanárské ostrovy, které patřily Kastílii. Tam doplnil zásoby a provedl drobné opravy. 6. září, měsíc po vyplutí ze Španělska, se pak vydal na pětitýdenní cestu napříč Atlantickým oceánem.

 

Zemi poprvé spatřil z lodě Pinta ve dvě hodiny odpoledne 12. října námořník jménem Rodrigo Triana, známý také jako Rodríguez Bermejo. Kolumbus pojmenoval ostrov San Salvador (domorodci ho nazývali Guanahani, jedná se o dnešní Bahamy). Který z bahamských ostrovů to byl, dnes přesně nevíme. Nejspíše se však jedná o Samana Cay, Plana Cays nebo ostrov San Salvador (pojmenován v roce 1925 ve víře, že právě to je Kolumbův San Salvador). Původní obyvatelé, na které Kolumbus narazil, byli údajně mírumilovní a přátelští.

 

Kolumbus také objevil severovýchodní pobřeží Kuby (28. října) a severní břeh ostrovu Hispaniola (5. prosince). Tady také ráno o Vánocích 1492 narazila Kolumbova zásobovací loď Santa Maria na mělčinu a musela zde být zanechána. Tamní indiánský náčelník Guacanagari dovolil mořeplavcům, že se jich tu může několik usadit a byla zde založena první osada La Navidad, kde zůstalo 39 mužů.

 

Na zpáteční cestě mířil Kolumbus do Španělska, leč špatné počasí ho navedlo do portugalského Lisabonu. 4. března 1493 zakotvil vedle královské hlídkovací lodě. Po více než týdnu stráveném v Portugalsku vyplul do Španělska. Zprávy o objevení nové země se rychle rozšířily celou Evropou.

 

Náš poznatek z dnešního dne :

Ráno při příchodu na snídani jsme byli mile překvapeni. Opatření týkající se infekce na lodi skončila, bufet zase funguje samoobslužně jako předtím. Nicméně kontrolovaná desinfekce rukou při každém vstupu do jídelny a také při sportovních hrách, kdy více lidí bere do rukou sportovní pomůcky i nadále trvá.

Opět jsme se celý den věnovali kolektivním hrám a jako přípravu na příští desetiboj jsme vložili tréning stolního tenisu a tenisu s dřevěnými pálkami. Také jsme se opět vnořili do příjemně teplé vody ve vířivce. Stále trvá větrné a chladné počasí, i voda v bazénu je poměrně studená. Vítr způsobuje také velké vlny, takže loď se dost kývá. Jsme zvědavi, jaké počasí na nás čeká v Austrálii.

Večer místo divadla jsme po večeři zavítali do Garden Lounge, kde se konal třičtvrtěhodinový koncert smyčcového kvarteta Tiffany. Velká část tohoto koncertu byla věnována hudbě od skupiny Beatles. V takovém podání jsme tyto skladby slyšeli poprvé a moc se nám to líbilo.

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Plavba Reunion - Fremantle

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2024 >>


Statistiky

Online: 25
Celkem: 3161703
Měsíc: 33928
Den: 1512