Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhá plavba kolem světa – den sedmnáctý

Druhá plavba kolem světa – den sedmnáctý

 

3.týden, do konce zbývá 110 dnů

Sobota 23.1. 2016  - 3.týden

Trasa: Gran Canaria – Walvis Bay, Namíbie

Celý den na moři (11)

article preview

Zajímavosti z Wikipedie :

Moře je velká plocha slané či brakické vody, spojená se světovým oceánem.

Moře na okrajích oceánů, částečně ohraničené pevninou (například ostrovy, souostrovími či poloostrovy), se nazývají okrajová moře (např. Severní moře, Karibské moře). Okrajová moře se svými systémy proudů, slaností vody či usazeninami příliš neliší od zbytku oceánu. Obklopuje-li pevnina moře téměř zcela, používá se pro ně označení vnitřní moře (Středozemní moře, Baltské moře, Rudé moře). Vnitřní moře mívají kvůli nadměrnému vypařování a malému přítoku říční vody, nebo naopak, výrazně vyšší (Rudé moře) či nižší (Baltské moře) slanost než je obvyklých 35 ‰ a i v mnoha dalších ohledech se od okrajových moří odlišují. Slanost (salinitu) mořské vody sledují oceánologové velice bedlivě, jelikož případné rychlé výkyvy množství soli ve sledovaných oblastech signalizují potenciální významné změny v mořských biotopech. Pro účely sledování a vyhodnocování slanosti se používají salinitní mapy generované přístroji zvanými solnografy, jejichž rozborem lze poměrně přesně predikovat změny mořské fauny a flóry.

Někdy může být jako moře tradičně, ale nepřesně označeno též velké vnitrozemské (zpravidla slané) jezero, kterému schází přirozený odtok (např. Kaspické moře nebo Mrtvé moře). Zde však není splněna jedna ze základních vlastností, totiž spojitost s ostatními moři.

Moře a oceány pokrývají celkem 361 milionů km², čili 71 % povrchu planety Země a jejich objem dosahuje 1 370 milionů km³ vody. Mořská voda tak představuje 96,5 % planetárního vodstva. Střední hloubka světového oceánu je přibližně 3 790 m.

Náš poznatek z dnešního dne :

Dnešní den měl zajímavý průběh od rána až do večera. Moře bylo během dne stále klidnější, večer už se vlny podobaly vlnkám na rybníce. Tentokrát jsme dopoledne docela lenošili, vířivka, hráli jsme kostky a povídali si se známými. Ve tři odpoledne ale začal nabitý program.

Allan po celou dobu plavby nacvičoval s mnoha ostatními hosty v lodním sboru a dnes měli koncert, který byl velmi pěkný. Následovala ochutnávka dortů, palačinek a jiných dobrot, která se konala v krásně vyzdobené restauraci Britannia a nahrazovala pravidelný odpolední čaj na „Kulaťáku“. Je to takový typický anglický zvyk a je velmi hojně navštěvován. Z ochutnávky jsme si vybrali palačinku s alkoholem a dva řezy výborných dortů – švarcvalderkirš a kávový. Odtud už jsme zase spěchali do Jachtklubu, kde bylo vyhlášení vítězů desetiboje. Karen pro všechny připravila šampaňské a první dva týmy dostaly i malé dárečky. A hlavně všichni dostali razítka do průkazek. Jako první z šesti týmů se umístilo No Name – Luďovo družstvo a měli z toho oprávněnou radost. Domníváme se, že i v dalších úsecích plavby se budou podobné akce opakovat, pravděpodobně s částečně jinými účastníky, protože v Kapském Městě mnoho hostů svoji plavbu končí a nastoupí jistě noví. Po večeři jsme dali dárečky Lence a Ingovi, kteří nám pomáhají s angličtinou a dostáváme od nich cenné informace. Lenka si potom přišla prohlédnout naši kajutu a následně my jejich. Překvapilo nás, že kajuta s oknem má stejně malou koupelnu, jako je na naše. Šli jsme do divadla, kde již podruhé s novým programem vystoupil David Cooperfield a představení se nám opět líbilo. Navíc jsme ho za pár minut potkali na lodi a byl velmi příjemný a veselý jako na jevišti. Na Kulaťáku hrála dnes černošská skupina moderní hudbu, čehož jsme na chvilku využili, ale velmi studená klimatizace a navíc při hudbě barevné čoudíky, které jsou i v divadle, nedělají dýchacím cestám vůbec dobře. Zítra nás konečně zase čeká pevnina. Z celkových zatím 17 dnů naší cesty jsme celkem 11 dnů celý den na moři. A dnes jsme opět posunuli čas o hodinu dopředu oproti středoevropskému času. Při nádherné jasné obloze včera i dnes zářil nad mořem i naší lodí krásný úplněk.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Plavba Gran Canaria - Walvis Bay - Cape Town

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červen / 2024 >>


Statistiky

Online: 12
Celkem: 3136019
Měsíc: 35269
Den: 1177