Druhá plavba kolem světa – den devadesátý šestý
Druhá plavba kolem světa – den devadesátý šestý
14.týden, do konce zbývá 31 dnů
Pondělí 11.4.2016 - 14.týden
Trasa: Chenai (Madras) - Chochin, Indie
Celý den na moři (54)
Druhá plavba kolem světa – den devadesátý šestý
14.týden, do konce zbývá 31 dnů
Pondělí 11.4.2016 - 14.týden
Trasa: Chenai (Madras) - Chochin, Indie
Celý den na moři (51)
Zajímavosti z Wikipedie:
Legendy, mýty, teorie ztroskotání Titaniku – poslední informace
Jako každá velká tragédie, které se dostane pozornosti a publicity, tak i ztroskotání Titanicu přitáhlo k sobě velkou pozornost, zejména, objeví-li se dříve napsaná kniha nebo povídka, v jejímž obsahu je popsáno ztroskotání podobné lodi, lze vysledovat mystické souvislosti mezi událostmi a podobně …
I když se spojení Titanic – „nepotopitelný“ po katastrofě objevovalo téměř neustále, a přežívá i dodnes, není pravdou, že by byl takto označován společností White Star Line, ani loděnicí Harland and Wolff před jeho první plavbou.
U často zmiňovaného lodního orchestru je sporné, hrál-li až do poslední chvíle na člunové palubě a hrál-li v průběhu katastrofy vůbec, případně jaké hrál skladby, i když věta jednoho z hudebníků „Pánové, bylo mi ctí s vámi dnes hrát“ ve filmu z roku 1997 je působivá.
Irští katoličtí dělníci si s hrůzou šeptali o údajném sériovém čísle Titanicu 3909 04 (Titanic měl ve skutečnosti sériové číslo 401). Při pohledu z paluby pak zrcadlově odražené číslo od vody vypadá jako nápis „no pope“, volně přeloženo „papež neexistuje“. Číslo 3909 04 si vymysleli protestantští dělníci loděnice, aby postrašili katolické dělníky.
Omylem je i údajně první vysílání signálu „SOS“ právě z paluby potápějícího Titanicu, kterému okolní lodě nerozuměly. Volání „SOS“ (v Morseově abecedě · · · – – – · · ·) bylo mezinárodně používáno již od roku 1908, i když se souběžně používalo i starší volání „CQD“ (v Morseově abecedě – · – · – – · – – · ·).
S Titanicem je spojováno i prokletí pro údajnou přepravu starodávné mumie.
Spekuluje se i o tom, že se mohlo jednat i o pojistný podvod – potopen neměl být Titanic ale Olympic – v době, kdy byly obě ve stejném doku, mělo totiž dojít k jejich záměně co se týče jejich insignií, nápisů, značení na jejich palubách atd.
Filmy
První filmové zpracování katastrofy v podobě němého filmu Saved from the Titanic (Zachráněná z Titanicu, 1912) se objevilo již několik měsíců po katastrofě. V jedné z hlavních rolí se objevila herečka Dorothy Gibsonová, která katastrofu přežila ve člunu 7 a byla i autorkou scénáře. Film měl premiéru 14.5.1912.
Následovaly další filmy:
Atlantik (1929)
Titanic (1943)
Titanic (1953, Oscar za scénář)
Zkáza Titanicu (1958)
S. O. S. Titanic (1979)
Vyzvednutí Titanicu (1980)
Titanica (94minutový dokument se záběry z vraku)
Titanic (1996)
Titanic (1997, velkofilm režiséra Jamese Camerona, 11 Oscarů)
Titanic (2012, čtyřdílná britská koprodukční televizní minisérie)
Náš poznatek z dnešního dne :
Plujeme celý den jihozápadním směrem, v poledne bychom měli být u průlivu mezi Srí Lankou a Indií a k večeru budeme obeplouvat nejjižnější cíp Indie. V noci poplujeme již po severozápadní straně Indie. Počasí je obdobné jako včera, velké dusno, horké slunce a slabý vítr rozčeřil více hladinu Indického oceánu, ale nás příliš neochlazuje. V průběhu dne jsme opět soutěžili. Občas se vyskytují organizační zmatky, prostory pro hry nejsou vždy v dobrém stavu. V prostorách, kde se hraje stolní tenis stále kape voda ze stropu z klimatizace, takže se zde dá lehce uklouznout. Totéž platí na hřištích na horní palubě v zadní části lodi, kde se hrají šoupátka a není zde označeno, že si hosté nemají dávat lehátka na herní pole. Na hřištích s umělých povrchem na paddle tenis, křivé koule a kroket není vyřešeno odvodnění, takže po dešti tam stojí voda a hráči si ji sami vymetají, přestože posádka má na vodu vysavač. V prostorách na horní palubě také někdy stojí voda a pokud si ji hráči nevytřou, tak se nedá hrát. Také zde chybí dostatečný počet židlí k odpočinku pro hráče, kteří momentálně nehrají, ale sledují průběh soutěží. Dnes byla opět gala večeře, které jsme se tentokrát nezúčastnili, protože jsme nechtěli navštívit ani divadlo s černošským zpěvákem ani se zúčastnit plesu s klasickou hudbou. Ani na normální večeři jsme nešli, tělo z toho horka ztrácí pocit chuti k jídlu, dopili jsme poslední jihoafrické víno a snědli pár oříšků. Dnes bylo dokonce u bazénu horko i ve večerních hodinách. Normálně velmi příjemné posezení na čerstvém vzduchu a pozorování měsíce, kterého ubývá a je ve zvláštní miskovité poloze, kterou u nás nevidíme jsme vyměnili za luštění sudoku v chladnější kajutě.
Náhledy fotografií ze složky Plavba Chenai - Chochin, Indie