Den Šestý - "Krok za krokem " Expedice Jižní Afrika 2013
Den Šestý – čtvrtek 11.7. 2013 – do konce zbývá 36 dní
Den Šestý – čtvrtek 11.7. 2013 – do konce zbývá 37 dní
Kimberley je hlavním městem Severního mysu, je známé svoji historií – těžbou nerostných surovin, v různých částech města se nacházejí obrovské kruhové jámy, které byly vykopány převážně ručně s cílem vytěžit drahé kameny. Dnes je Kimberley moderní město s širokými ulicemi lemovanými stromy, parky, pohodlné hotely a nákupními centry. Avšak s mimořádně silnými odkazy na minulost.
V roce 1866, Erasmus Jacobs našel malý lesklý kamínek na břehu řeky Orange, na farmě De Kalk pronajaté od místních Griquas, v blízkosti Hopetown, který byl otcův statek. Ukázal ho otci, který jej prodal. Jednalo se o diamant, který má 21,25 karátů (4,25 g), a stal se známý jako Eureka. O tři roky později Schalk van Niekerk prodal svůj další diamant, také nalezený v De Kalk, později známý jako hvězda Jižní Afriky za 11.200 liber. V roce 1869 byl nalezen ještě větší diamant, který má 83,50 karátů (16,7 g), prospektor Rawstone učinil objev na Colesberg Kopje poté, co byl poslán tam kopat za trest. Během měsíce bylo rozděleno na 800 těžebních polí v dnes již známém dole Kimberley Mine.
Ložiska diamantů a jejich těžbu pak ovládla společnost De Beers, za niž stáli evropští finančníci Rotschild, Rhodes a Beit, nejvýznamnější světový nákupčí diamantů. Od roku 1885 se těžilo ve velkých hloubkách - huťmistry zde byli běloši, ti kontrolovali práci černošských horníků. V zájmu lepší kontroly pracovní síly a zabránění krádeží byli migrující černošští pracovníci, často mladí muži kmenů jako Pedi, nuceni žít v ohrazených táborech. Postupně se objevovali pracovníci i ze vzdálenějších míst jako Zimbabwe. Stejný postup byl použit i ve Witwatersrandu, kde byla v roce 1886 zahájena těžba zlata. Těžba nerostných surovin, která byla uzavřena v roce 1914, se stala lákadlem pro návštěvníky města a v roce 1960 BIG HOLE “velká jáma”, památky Kimberley, pozůstatky po těžbě i zpracování diamantů a zlata, včetně starých budov byly začleněny do muzea a vznikla turistická atrakce. Do 14. srpna 1914, kdy se vytěžilo 22 milionů tun země, dala celkem 3000kg diamantů (o celkové ryzosti 14504566 karátů), práce na dolu byla ukončena a jde o největší ručně vykopanou jámu na zeměkouli. V současné době je snaha zaregistrovat diamantový důl Big Hole jako světové kulturní dědictví UNESCO.